EBA Ders Kodu Nasıl Alınır? | EBA Giriş | EBA Kurs ile Alakalı Tüm Detaylar!

EBA Ders Kodu Nasıl Alınır?

EBA Ders Kodu Nasıl Alınır?

Eğitim Bilişim Ağı, ya da kısaca EBA, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012 yılında oluşturulan bir sosyal eğitim platformudur. Fatih Projesi kapsamında hazırlanan Eğitim Bilişim Ağı, 1. sınıftan 12. sınıfa kadar zengin kaynak içeriği sunmaktadır. İçerisinde e-Dergi, e-Kitap, tarama testleri, zeka oyunları ve çeşitli yarışmalar yer almaktadır. Eğitim Bilişim Ağı üzerinde, MEB ve eğitim firmalarının hazırlamış olduğu içerikler yer alırken, öğretmen ve öğrenciler de ürettikleri içerikleri yükleyebilirler. Ders esnasında öğrencilerin daha aktif olmasını sağlamak amacında olan bu sistem, hem öğrenciler hem de öğretmenler için kolaylıklar sağlamaktadır. Sürekli gelişmekte olan dünyamızda teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte bu teknolojik gelişmeler kendisini eğitim alanında da göstermektedir. Eğitim Bilişim Ağı(EBA) da bu çerçevede ülkemizde Fatih projesi kapsamında geliştirilmiş günümüz modern eğitim anlayışına bir örnek gösterilebilir.

EBA Ders Kodu Nasıl Alınmaktadır?

EBA ders kodu nasıl alınır sorusunun cevabını yazımızda yazılı ve görsel olarak ayrıntılı şekilde sizlere anlatmaya çalışacağız. Ders kodu, EBA V sınıf uygulamasında yer almaktadır. Öğretmen tablet bilgisayarından kendisine ait kullanıcı bilgilerini ekranda yer alan gerekli alanlara yazdıktan sonra uygulamaya giriş yapar  ve ardından kendi tablet bilgisayarında sol üst kısımda üç çizgi ile belirtilen ana menü yazan seçeneğe tıklayarak ders koduna erişen öğretmen, bu ders kodunu öğrencilere söyler ve kendi tablet bilgisayarlarına bu ders kodu ile giriş yapan öğrenciler, öğretmenin kullanmış olduğu tablet bilgisayar ile kendi tablet bilgisayarları arasında bir bağlantı kurmuş olur. Etkileşimli tahtaya da bu ders kodunun girilmesi gerekmektedir. Etkileşimli tahtaya bu kod girildiğinde tahta aktif hale gelmektedir. Ekranın sol tarafındaki bölümde harf ve rakamların olduğu bir kod bulunmaktadır. Bu kod ders kodudur. Yine aynı bölümde ders kodunun yanı sıra başka işlevlerde yer almaktadır. Bu bölüm öğretmenin daha hızlı hareket etmesini sağlamaktadır.

En üstte derse girilen sınıf bilgisi yer almaktadır. Hemen altında derse giren öğretmenin profil resmi ve profil bilgileri bulunur. Ders kodunun da bulunduğu bu kısımdan öğretmenler ders bitimine kaç dakika kaldığını da anında görebilmektedir. Ders kodu ile birlikte bağlantı sağlanan etkileşimli tahta ile bağlantı durumunun da kontrol edildiği bu bölümde ders esnasında yapılacak kısıtlamalar da ayarlanabilmektedir. Öğrencilerin kullanmış olduğu tablet bilgisayarların internete bağlanıp bağlanamayacağı yada tablet bilgisayarlarda yer alan kameraların aktif yada pasif durumda olacağı öğretmenlerin kontrolü altındadır.

Bunun yanı sıra yine öğretmenler, öğrencilerin kullanmış olduğu tabletlerden erişimini istemedikleri diğer uygulamaları kendi tablet bilgisayarından kapatabilmekte, öğrencilerin kullanmasını istedikleri uygulama yada işlevlere izin verebilmektedirler. Ders kodunu tablet bilgisayarlarında gerekli yere yazarak derse girmiş öğrenciler, öğretmenin tablet bilgisayarında yeşil çerçeve içerisinde canlı renkler ile görünürler iken henüz derse katılmamış öğrenciler ise gri ve soluk renkli olarak görünürler. Ayrıca yoklama listesinde derse katılan öğrencilerin kimler olduğunun görülmesinin yanı sıra, öğrencilerin tablet bilgisayarlarının pil durumları da yine öğretmenin tablet bilgisayarına yansımaktadır. Öğretmen, ders kodunu girdikten sonra sınıf yoklaması yapabildiği gibi yine Eğitim Bilişim Sistemi üzerinde yer alan içeriklere bu uygulama üzerinden de kolaylıkla ulaşabilir ve öğrencileri ile bu içerikleri paylaşabilir ya da içerikleri etkileşimli tahtaya göndererek öğrencilerin tahtada görmelerini sağlayabilir. Öğretmenin içerikleri paylaşabilmesi için öncelikle kendi bilgisayarına indirmesi gerekir. Ardından karşısına çıkan tahtaya y ada öğrenciye seçeneklerinden birini seçerek gerekli işlemi yapabilir.

EBA Ders Kodu Almak İçin TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git