EBA Ders Notları | EBA Giriş | EBA Kurs ile Alakalı Tüm Detaylar!

EBA Ders Notları

EBA Ders Notları

Eğitim Bilişim Ağı, 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’ nın Fatih Projesi kapsamında geliştirmiş olduğu bir platformdur. Bu platformda 1. sınıftan 12. sınıfa kadar gerekli olan tüm ders içerikleri yer almaktadır. Eğitim Bilişim Ağı kısaca EBA, öğrenci ve öğretmenler için derslerde kolaylıklar sunmaktadır.

Hayatımızda daha fazla yer kaplamaya başlayan teknoloji, eğitimde de yerini almıştır. Ülkemizde, okullarda kullanılmaya başlanan tablet bilgisayarlar ve etkileşimli tahtalar üzerinde kullanılmak üzere içerikler üreten EBA; ders notları, çalışma yaprakları, kavram haritalarının yanı sıra yazılı sınav örnekleri gibi zengin içerikler ile karşımıza çıkmaktadır. Eğitim Bilişim Ağı ile ders içeriklerine ulaşımın yanı sıra öğretmenler, sınıf yoklamasını bu sistem üzerinden yapabilir. Öğrencilerin tablet bilgisayarları yada etkileşimli tahta ile kendi tablet bilgisayarı arasında bağlantı kurarak, ders esnasında gerekli olan içeriklerin aktarımını öğrencilere kolaylık ile yapabilmektedir.

EBA Ders Notlarına Giriş

Eğitim Bilişim Ağı(EBA)’ nın sunmuş olduğu zengin içeriklere kolaylık ile erişim sağlanabilmektedir. EBA’nın içerisinde öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılmak üzere bulunan ders notları da yer almaktadır. İçerikler MEB ve eğitim firmaları tarafından sisteme yüklenebildiği gibi öğretmenler tarafından da içerikler kısmına eklemeler yapılabilmektedir. EBA üzerinde yer alan ders notlarına ulaşabilmek için aşağıda yer alan resimde görüldüğü gibi e-DÖKÜMAN sekmesine tıklanılmalıdır.

eba

Ardından ekranın sol kısmında açılan bölümden,

eba-2

Ders notları sekmesine tıklanılmalıdır. Ders notları sekmesi tıklanıldığı anda aşağıda yer alan resimde de görüldüğü gibi Beden Eğitimi ve Spor, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım, Biyoloji, Coğrafya, Dil ve Anlatım, Hayat Bilgisi gibi tüm derslere ait ders notlarına kolaylık ile ulaşım sağlanabilmektedir.

eba-3

Aşağıda görüldüğü gibi ders notları liste halinde karşınıza çıkmaktadır. Ders notlarının her birinin üzerinde çeşitli bilgiler yer alır. Bu bilgilerde içeriğin başlığı, içeriği oluşturan kişinin adı ve soyadı ile birlikte içeriği bilgisayarınıza indirmeniz için indir sekmesi yer almaktadır.

eba-4

Yine ders notları üzerinde bulunan detay sekmesine tıklanıldığında ders içeriğini oluşturan kişinin içerik ile ilgili yazmış olduğu bir not varsa görülebilir. Ders notunun kaç sayfadan oluştuğu, içeriğin Eğitim Bilişim Ağı’na hangi tarihte yüklendiği ve hangi kategoride olduğu da yine ders notlarının üzerinde yer alan detay sekmesine tıklanılarak görülebilmektedir. Ders notlarını, yeni bir sekmede açabildiğimiz gibi pdf şeklinde de açma imkanımız bulunmaktadır. İsteyenler ders notlarını kendi bilgisayarlarına da indirebilirler. Eğitim Bilişim Ağı üzerinde yer alan bu ders notlarına erişmek isteyenler için herhangi bir üyelik işlemi gerekmez.

Üye olmadan da ders notlarına erişim sağlanabilir. Ders notlarına ulaşmak isteyen herkes site üzerinden kolaylıkla ulaşabilir ve bilgisayarına indirip ders notlarından yararlanabilir. Ders esnasında ders notlarından yararlanmak ve öğrencileri ile paylaşmak isteyen öğretmenler ise öncelikle kendi tablet bilgisayarlarından kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi ile birlikte sisteme giriş yapmalıdır. Ardından kullanmak istediği ders notunu kendi tablet bilgisayarına indirir. Tablet bilgisayara indirilmiş olan içerik için öğretmenin karşısına tahtaya yada öğrenciye diye iki seçenek çıkar ardından öğretmen ders notunu yani içeriği etkileşimli tahta üzerinde göstermek istiyorsa tahtaya seçeneğini seçer. İçeriği öğrencilerin kullanmış oldukları tablet bilgisayarlara göndermek istiyorsa da öğrenciye seçeneğini seçebilir. Eğitim Bilişim Ağı üzerinde yer alan içerikler, ders notları her geçen gün daha da artmakta ve öğrenciler ile öğretmenlerin imkanına sunularak ders esnasında kolaylıklar sağlamaktadır.

EBA Ders Notlarına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

 Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git