EBA Eğitim Araçları | EBA Giriş | EBA Kurs ile Alakalı Tüm Detaylar!

EBA Eğitim Araçları

EBA Eğitim Araçları

Eğitim Bilişim Ağı yani kısa adıyla EBA, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan ve faaliyetleri Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen bir eğitim platformudur.

Bu platformun amacı öğrencilerin uzman kişiler tarafından yüklenen güvenilir içeriklere ulaşıp gerekli konularda araştırmalar yapmalarına yardımcı olmaktır. Eğitim Bilişim Ağı sayesinde öğrenciler ve öğretmenler görüntülü, sesli ders anlatımları ve paylaşılan ders notlarının yanı sıra çeşitli simülasyonlar ve oyunlara kolayca erişim sağlayabilmektedir.

EBA’nın internet sitesi üzerinden öğrenciler aynı konudaki farklı içerikleri kendileri seçerek nitelikli bilgiye ulaşabilmektedir. Böylece öğrenci kendisi araştırarak öğrenme imkanı bulduğundan ezberci eğitimden uzaklaşıp öğrenmeye dayalı bir eğitimle tanışmaktadır. İnternet her ne kadar yararlı olsa da bilgi kirliliğinin en fazla olduğu ortamdır, bu yüzden de internette doğru bilgiye ulaşabilmek adına güvenilir bir kaynak olması ve içeriğindeki bilgilerin tamamen MEB müfredatına uygun olması EBA’nın önemini artırmaktadır. Ayrıca EBA tamamen ücretsizdir.

EBA’ya Nasıl Girilir?

EBA’ya giriş yapmak için ilk önce Eğitim Bilişim Ağı giriş şifrenizi öğretmeninizden istemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise EBA’nın resmi web sitesine giriş yapmalısınız. Bunun için aşağıda verdiğimiz linki kullanabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan Giriş kısmına tıklanmalıdır. Daha sonra ekrana gelen pencerenin sağ tarafındaki boşluklara önce T.C. Kimlik Numaranızı, daha sonra da öğretmeninizden almış olduğunuz EBA giriş şifrenizi girmelisiniz. T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra alttaki OTURUM AÇ yazısına tıklayarak siteye giriş yapabilirsiniz.

EBA Giriş İçin TIKLAYINIZ!

EBA Eğitim Araçları Nelerdir?

EBA Eğitim Araçlarına ve bunlardan nasıl yararlanabileceğinize gelmeden önce eğitim araçlarının ne olduğu konusunda kısaca bir bilgilendirme yapalım.

Eğitimde kullanılar araçlar; klasik araçlar ve modern araçlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Klasik Araçlar:

-Gösteri Tahtaları: Kara tahta olarak bilinen tebeşir tahtaları, çok amaçlı tahtalar ve bülten tahtaları yazılı ve görsel materyallerin sergilendiği araçlardır. Sınıflarda en çok kara tahtalar kullanılır.

-Basılı Materyaller: Ders Kitapları, ders notları, afişler, haritalar, kılavuz kitapları, okul gazetesi, bildiriler ve benzeri.

Modern Araçlar:

-Grafik Materyalleri: Grafikler sayısal verilerin görselleştirilmesi ve sayıların arasında ilişki kurulmasına yardımcı olup kavranmasını kolaylaştırmak için hazırlanır.

-Televizyon ve Video: Bazı durumlarda hareketli görseller öğrenimin daha da kolaylaşmasını sağlar.

-Slaytlar: Çeşitli programlar aracılığıyla hazırlanabilen slaytlar özellikle sunum yapılırken ilgi uyandırmak ve dikkat çekmek için kullanılır.

-Projeksiyon: Bu cihazlar televizyon veya bilgisayar ekranındaki görüntülerin büyütülerek bir perdeye veya duvara yansıtılmasına yarar. Eğitimde genelde sunum yapma amaçlı kullanılır.

Klasik ya da modern eğitim araç gereçlerinin kullanımı, zengin bir öğrenme ortamı yaratmanın yanında öğrencinin aktif bir şekilde öğrenmeye katılmasına yardım eder ve kalıcı bir öğrenim için kolaylık sağlar.

Eğitim araçlarını ve ne işe yaradıklarını kısaca açıkladığımıza göre şimdi gelelim Eğitim Bilişim Ağının öğrencilere sunmuş olduğu eğitim araçlarına:

e-Dergi

e-dergi EBA’nın öğrencilerine sunmuş olduğu dergilerin bulunduğu kısımdır. Renkli ve eğlenceli olmaları nedeniyle dergiler sadece okul eğitiminde değil, okul dışı eğitimde de önemli araçlarıdır.

TRT Çocuk Dergisi, Eğlenceli Bilim Dergisi, Aile Dergisi, Sincap Dergisi ve Gökkuşağı Dergisi EBA’nın öğrencilere elektronik ortamda sunduğu dergilerden birkaçıdır. EBA’nın sunduğu dergilere ulaşmak için sisteme giriş yaptıktan sonra ekranın üst kısmında bulunan e-DERGİ sekmesine tıklamanız yeterlidir.

e-Kitap

Eğitim Bilişim Ağı platformu okul hayatının olmazsa olmazı olan ders kitaplarını da bünyesinde barındırıyor. Bu şekilde öğrenciler ders kitaplarını tabletlerine veya bilgisayarlarına indirerek sırtlarında kitap taşımaktan kurtulmakla kalmıyor, tabletleri veya bilgisayarları yanlarında olduğu sürece diledikleri her yerde kitaplarına ulaşabiliyor.

EBA’nın sunduğu e-kitaplara ulaşmak için sisteme giriş yaptıktan sonra ekranın üst kısmındaki e-KİTAP sekmesine tıklamanız yeterlidir.

Video

Video hızla hareket eden fotoğraflardan ve bu fotoğraflarla eş zamanlı olarak sesin kaydedilmesinden oluşur. Hızla hareket eden fotoğraflar bizde resimlerin hareketli olduğu algısını yaratır ve biz videoları hareketli görürüz. Eğitimde video ise hem göze hem de kulağa hitap ettiği için bu ikisinin koordinasyonunu sağlar ve öğrenilen şeyin daha kalıcı hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca tekrar izlenilebilmesi de bilginin zihne yerleşmesi açısından bir avantajdır.

EBA bünyesindeki eğitim araçları arasında yer alan videolar uzman kişiler tarafından oluşturularak öğrencilere sunulur. Her geçen gün artmakta olan video sayısıyla platform günden güne gelişmektedir. Ayrıca platformdaki bazı videolar işitme engelliler için işaret diliyle de anlatılmaktadır.

Ses

Ses kayıtları da videolar gibi tekrar tekrar dinlenebilir olduğu için iyi bir eğitim aracıdır. EBA’nın sunduğu bu eğitim aracı sayesinde öğrenciler sesli kitaplar, ses tabanlı ders destek, ve yabancı dil eğitim programları gibi bir çok sesli içeriği tabletlerine ya da müzik çalarlarına indirerek diledikleri her yerde içeriklere kolayca erişebilirler.

EBA’nın öğrencilere sunmuş olduğu sesli eğitim aracına ulaşmak için sisteme giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan SES sekmesine tıklayın.

Görsel

Görsel eğitim araçları yani resimler, grafikler, haritalar ve benzeri içerikler öğrencilere yazılı ya da sözlü olarak anlatılamayacak olan şeyleri anlatmak amacıyla eğitimde önemli bir yere sahiptir. Öğrenciler buradan konularıyla ilgili görselleri görebilir ve inceleyebilirler.

EBA’nın sunmuş olduğu görsel eğitim aracına ulaşmak için sisteme giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan GÖRSEL sekmesine tıklanmalıdır.

e-Döküman

Öğrenciler bu eğitim aracı sayesinde farklı formatlarda hazırlanmış konu anlatım dökümanlarını görüntüleyebilir veya tabletlerine ya da bilgisayarlarına indirip diledikleri yerde bilgi kaynağına ulaşabilirler.

EBA’nın sunmuş olduğu e-dökümanlara ulaşmak için sisteme giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan e-DÖKÜMAN sekmesine tıklanmalıdır.

Tüm bu eğitim araçlarının yanında EBA bünyesinde çeşitli kurslar ve yarışmalar da düzenlenmektedir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git