EBA Giriş Şifresi | EBA Giriş | EBA Kurs ile Alakalı Tüm Detaylar!

EBA Giriş Şifresi

EBA Giriş Şifresi

Eğitim Bilişim Ağı(EBA) öğretmen ve öğrenciler için derslere yardımcı materyaller sunan bir platformdur. İçerisinde 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm derslere ait ders sunumlarından çalışma kağıtları ve kavram haritalarına kadar pek çok içerik barındırmaktadır. Eğitim Bilişim Ağı üzerinde yer alan bu içeriklerden tam olarak faydalanmak için sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme giriş yapabilmek için gerekli olan EBA giriş şifresi nasıl alınır? Şimdi sizlere giriş şifresinin nasıl alınacağını görsel ve yazılı olarak anlatacağız.

EBA Giriş Şifresi Nedir ve Nasıl Alınır?

Öğrenciler, EBA giriş şifrelerini öğretmenlerinden alabilirler. Öğretmenler ise EBA şifrelerini almak için site üzerinde yer alan giriş sekmesine tıklarlar. Ardından aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi ekranın sağ tarafında çıkan bölümden ”MEBBİS Kullanarak Şifre Oluştur/Yenile” sekmesine tıklanır.

eba-uyelik

Açılan sayfada giriş kodu ve MEBBİS kullanıcı adı, şifresi ile birlikte giriş yapılarak EBA giriş şifresi oluşturulur. Şifre oluşturulduktan sonra öğretmen öğrencileri için şifre oluşturabilir. Bunun için de EBA üyelik girişi gerçekleştirildikten sonra sitenin sağ üst tarafındaki sekmeden öğrenci şifre sekmesine tıklanır.

Öğrenci şifre sekmesine tıkladıktan sonra öğrenci şifresi için, öğrencinin T.C. kimlik numarası gerekmektedir. Öğrencinin T.C. kimlik numarası girildikten sonra sistem otomatik olarak o öğrenciye bir şifre oluşturur. Ekranda çıkan EBA giriş şifresi öğrenciye verilir. Öğrenciler de yine öğretmenlerin giriş yapmış olduğu şekilde Eğim Bilişim Ağı(EBA) resmi internet sitesi üzerinden EBA giriş şifreleri ile birlikte giriş yapabilirler. Ayrıca tablet bilgisayarlardan giriş yapabilmek için de yine EBA şifre gerekmektedir. Öğrenci ve öğretmenler için dersler konusunda yardımcı bir platform olan EBA ile birlikte derslere yardımcı materyallere ulaşılabileceği gibi çeşitli işlemler de gerçekleştirilebilmektedir. Öğretmenler, ders esnasında giriş işlemi gerçekleştirdikleri EBA uygulaması sayesinde girmiş oldukları dersin süresini dakika olarak belirleyebilirler. Dersin süresini belirledikten sonra ise sınıfın yoklamasını yapabilirler. Sınıf yoklaması yapabilmek için ise öncelikle öğretmenin kendi tablet bilgisayarından ders kodu oluşturması gerekir. Ardından öğrencilerin de bu ders kodunu kendi tablet bilgisayarından girerek ders girişini sağlamış olmaları gerekmektedir.

Öğretmenin vermiş olduğu ders kodunu tablet bilgisayarına giren öğrenci, öğretmenin  tablet bilgisayarında yeşil renkli olarak sınıfta var olduğunu belirtir. Henüz ders kodunu EBA uygulaması üzerinden yazarak giriş yapmayan yada sınıfta olmayan öğrenci ise öğretmenin tablet bilgisayarında koyu, gri renkli olarak görünmektedir. Öğretmenler, oluşturmuş oldukları ders kodunu öğrencilerin tablet bilgisayarlarını aktive etmek için kullanabildikleri gibi etkileşimli tahtayı aktive etmek için de kullanabilirler.

Ders esnasında uygulama üzerinden ders sunumları gibi içerikleri kendi tablet bilgisayarlarına indirdikten sonra öğrencilerin tablet bilgisayarlarına gönderebilir yada etkileşimli tahtaya göndererek öğrencilerin tahtada görmesini sağlayabilir ve dersin daha aktif bir hale getirebilirler. Yine öğretmenlere EBA uygulaması ile sunulan başka kolaylıklar da bulunmaktadır. Örneğin öğretmenler, öğrencilerine tablet bilgisayarlar üzerinden sınav yapabilir ya da anket uygulayabilirler. Eğitim Bilişim ağı üzerinde yer alan zengin ders içerikleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ve eğitim firmaları tarafından hazırlanabildiği gibi öğretmenler tarafından da EBA için içerikler oluşturulabilir. EBA için içerikler hazırlamak isteyen öğretmenler, EBA resmi sitesi üzerinde yer alan araçları kullanarak içerikler oluşturabilirler ve bu içerikler tüm EBA kullanıcılarının erişimine açık hale getirilebilir. EBA giriş işlemi yapmadan da bazı içeriklere erişim imkanı olsa da tüm olanaklardan yararlanabilmek için EBA girişi yapılmalıdır.

EBA Giriş Şifresi İçin TIKLAYINIZ!

 Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git