EBA Ders Seçimi | EBA Giriş | EBA Kurs ile Alakalı Tüm Detaylar!

EBA Ders Seçimi

EBA Ders Seçimi

EBA yani Eğitim Bilişim Ağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci ve öğretmenlere yardımcı olma amacıyla geliştirilen bir sistemdir. Eğitim Bilişim Ağı(EBA) içerisinde 1. sınıftan 12. sınıfa kadar işlenen tüm derslere ait ders notları, çalışma yaprakları, kavram haritaları ve ders sunuları gibi pek çok konuda zengin içerik sunmaktadır. Öğrenciler diledikleri anda bu içeriklere kolaylık ile ulaşarak faydalanabilirler. Peki öğrenciler EBA ders seçimini nasıl yapabilirler? Bu yazımızda yazılı ve görsel içerikler ile ayrıntılı bir şekilde bu konuyu anlatacağız.

EBA Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Eğitim Bilişim Ağı yani EBA üzerinde ders seçimi yapabilmek için öncelikle, yazının sonunda verdiğimiz linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi sitenin üst kısmında yer alan giriş sekmesine tıklayınız.

eba-2

Giriş sekmesine tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfada yer alan kullanıcı bilgileri kısmını doldurunuz.

eba

Üstteki resimde de görüldüğü gibi kullanıcı bilgileri olarak sizden T.C. kimlik numaranız ve şifreniz istenmektedir. Şifreniz, okuldan öğretmeniniz tarafından size verilen şifredir. Bu bilgileri doldurup oturum aç sekmesine tıklayınız. Oturum aç tıkladıktan sonra ise ekranın sağ üst kısmında yer alan e-kurs sekmesine tıklayınız. E-kurs sekmesine tıkladığınızda açılan ekranın sol tarafında bir menü çıkacaktır. Bu menüde aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi öğrenci işlemleri ve testler diye iki bölüm yer almaktadır. Öğrenci işlemleri bölümünden kurs tercih sekmesine tıklayınız. Kurs tercih sekmesine tıkladığınızda ders seçimi yapabileceğiniz ekran çıkacaktır. Burada ad soyad, bulunduğunuz il, bulunduğunuz ilçe gibi kişisel  bilgileriniz gözükecektir.

Ders seçimi yapabilmeniz için öncelikle tercih etmek istediğiniz okul kısmından bir okul seçmeniz gerekmektedir. Ardından hemen alt kısımda yer alan bölümden tercih etmek istediğiniz dersleri tek tek seçebilirsiniz. Ayrıca ders seçiminizi yaptıktan sonra, yapmış olduğunuz her bir ders seçimi içinde bir öğretmen tercihinde bulunabilirsiniz. Ders seçimi ardından ders öğretmeni seçimlerinin tamamını yaptıktan sonra ekranın sağ alt kısmında yer alan dersleri kaydet sekmesine tıklayınız. Böylece seçmiş olduğunuz dersler kaydedilmiş ve tercih işleminiz sona ermiş olacaktır. EBA’nın sunmuş olduğu bu derslerden her bir sınıf için belli sayıda ders hakkı bulunmaktadır. 5, 6, 7. ve 9, 10, 11. sınıflar için en fazla 3 ders için haftalık 12 ders seçme hakları bulunurken, 8. sınıf öğrencileri en fazla 6 ders için 18 ders saati seçiminde bulunabilir. 12. sınıf ve mezun olan öğrenciler ise en fazla 6 dersten toplamda 24 saat yararlanabilme hakkına sahiptirler. Öğrencilerin seçmiş olduğu derslerin açılması için de şartlar bulunmaktadır.

Bir dersin açılabilmesi için, o dersi seçen en az 10 öğrenci olması gerekmektedir. Aksi halde yani 10 öğrenciden az tercih yapılmış ise o ders açılmaz. Açılan dersler için de sınıf mevcudu en fazla 20 olabilir. 20 öğrenciden fazla tercih yapılan dersler için ise yeni bir sınıf açılarak ders işlenir. Ders seçimi yapıldıktan sonra ise derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır. Her bir dönem için devam zorunluluğu seçim yapılan dersin, toplam ders saatinin 10’da 1’i kadardır. Ders seçimi yapıp dersin devam zorunluluğunu yerine getirmeyen öğrencinin kaydı silinmektedir. Öğrenciler için ders seçim işlemini anlattık. Öğretmenler de yine aynı şekilde öğrencilerin yapmış oldukları gibi Eğitim Bilişim Ağı’na giriş yaparak, vermek istediklerin dersin branşını seçmelidirler. Sonrasında ise öğrenciler tarafından da o ders seçildiğinde o ders açılmış olacaktır.

EBA Ders Seçimi İçin TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git