EBA Edebiyat Konu Anlatımı | EBA Giriş | EBA Kurs ile Alakalı Tüm Detaylar!

EBA Edebiyat Konu Anlatımı

EBA Edebiyat Konu Anlatımı

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Nedir?

EBA, yani Eğitim Bilişim Ağı; MEB tarafından kurulan bir çevrimiçi eğitim platformudur. Bu platformun amacı ihtiyaç duyulan her yerde çevrimiçi olarak, alanlarında uzman kişilerin paylaştıkları eğitim video ve içeriklerine ulaşmak ve üretilen eğitim içeriğinin paylaşılmasını sağlamaktır. EBA sayesinde öğrenciler ihtiyaç duydukları konularda doğru ve güvenilir içeriğe bir tıkla ulaşabilir ve paylaşmak istedikleri içerikleri kolayca paylaşabilirler. Üstelik Eğitim Bilişim Ağı üzerindeki içeriklere her geçen gün yenisi eklenmekte ve böylece bilgi kaynakları günden güne artmakta ve güncellenmektedir. Sistemin bir diğer avantajı ise tamamen ücretsiz olmasıdır.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bu platform sayesinde güvenilir içerik herkesle paylaşılabilir ve öğrenmek isteyen herkes bu geniş bilgi havuzundan yararlanabilir. Ayrıca EBA sayesinde öğrenciler gerekli bilgiyi seçerek ve karşılaştırarak öğrenebilir ve muhakeme yeteneklerini geliştirebilirler. Yani öğrenciler ezbere dayalı değil anlamaya dayalı bir sisteme dahil olup kendilerini daha fazla geliştirme imkanı bulabilirler.

EBA’nın İçerisinde Bulunan Bölümler Şu Şekildedir;

-Haber Modülü: Bu modül, öğrenciler ve öğretmenlerin yapmış olduğu çalışmalar ve kazanmış oldukları başarıların paylaşıldığı bir bölümdür. Haber değeri taşıyan bütün etkinlikler bu bölüme eklenir. Haber Modülünün amacı yapılan her türlü etkinlik ve kazanılan her türlü başarının herkesle paylaşılması ve daha iyilerinin gerçekleştirilmesi için kullanıcıların teşvik edilmesidir.

Spor dallarındaki başarılar, yarışmalarda elde edilen dereceler, düzenlenen projeler ve benzeri haberler bu bölümde yayınlanır.

-Dünya Modülü: Bu modül henüz tam olarak hayata geçmemiş bulunmaktadır. Bu modülün içinde bulunması planlananlar ise; eğitici simülasyonlar, interaktif uygulamalar, çeşitli oyunlar ve birbirinden farklı e-içeriklerdir.

-E-kitap Modülü: EBA içerisindeki bu bölüm ise ders kitaplarının e-kitap ya da PDF olarak öğrencilerin tabletlerine ya da sınıflardaki akıllı tahtalara indirilebilmesi ve bunlardan yararlanılabilmesini sağlayan bir bölümdür. Bu uygulama sayesinde artık öğrenci ve öğretmenler yanında kitap taşıma zorunluluğu olmadan istedikleri yerde ders kitaplarını tabletlerine indirerek içeriklerine ulaşabilecek ve kolayca inceleme fırsatı bulabilecekler. Yani artık öğrenciler küçücük bedenlerini ezen ağır sırt çantalarıyla okula gidip gelmek zorunda kalmayacaklar.

-Video Modülü: Video Modülü bölümünde farklı bölüm ve farklı düzeylerde eğitim gören öğrenciler için; kişisel gelişim, rehberlik, ders destek, mesleki eğitim, belgesel ve çizgi film gibi çeşitli video türleri ile bireysel ve toplu eğitimde kullanılabilecek videolara erişilebilir. Hayat bilgisi, türkçe, matematik, kimya gibi ders videoları haricinde özel günler için düzenlenen içerikler, sosyal sorumluluk projeleriyle ilgili içerikler ve farklı konular hakkındaki belgeseller de bu bölümde ulaşılabilecek içerikler arasında bulunmakta.

-Ses Modülü: Ses modülü sayesinde öğrenciler; sesli kitaplar, ses tabanlı ders destek, yabancı dil eğitim programları gibi bir çok içeriği tabletlerine veya  müzik çalarlarına indirerek diledikleri her yerde ihtiyaçları olan bilgiye ulaşmanın keyfini çıkarabilirler. Ayrıca öğrenciler bu modülde kendi hazırladıkları ses dosyalarını da paylaşabilirler.

-Görsel Modülü: Bu bölüm dersleri renklendirmek ve görsel hafızaya hitap ederek öğrencilerin konuları anlayabilmesine yardımcı olmak amacıyla düzenlenmiştir. Bu modülde ayrıca; grafik, harita, animasyon ve simülaysyonlar da yer alacak.

-Tartışalım Modülü: Bu modül öğretmenlerin fikirlerini, planlarını ve projelerini paylaşıp bu konuda fikir alışverişi yapabilmeleri için tasarlanmıştır. Bu sayede artık öğretmenler farklı fikirlerdeki meslektaşlarıyla tartışarak daha yeni ve kusursuz projelere imza atabilecekler.

-EBA Market: Gün geçtikçe içeriği zenginleşen bu market uygulaması, FATİH projesiyle dağıtılan tabletlerde yüklü olan uygulama mağazasıdır.

Ayrıca e-ders modülü, Deneyler ve Kırkambar Modülü de eklenmek üzere çalışmaları devam eden bölümlerdir.

EBA’ya Nasıl Giriş Yapılır?

EBA’ya giriş yapmak için öncelikle öğretmeninizden bir EBA şifresi almanız gerekmektedir. Daha sonra tarayıcınızın adres çubuğuna yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak EBA internet sitesine giriş yapmalısınız. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) internet sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan Giriş kısmına tıklayarak aşağıda görmüş olduğunuz giriş ekranına ulaşabilirsiniz.

ekran-goruntusu-2

Resimdeki Giriş ekranına ulaştıktan sonra üstteki boşluğa T.C. Kimlik Numaranızı, alttaki boşluğa ise öğretmeninizden almış olduğunuz EBA Giriş Şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

EBA Edebiyat Konu Anlatımı İçerikleri

EBA edebiyat konu anlatımı içeriklerine Eğitim Bilişim Ağına giriş yaptıktan sonra yukarıdaki arama bölümünden edebiyatla ilgili ulaşmak istediğiniz konu başlığını yazarak arama yapabilirsiniz.

Örneğin;

-Yazılı Edebiyatın Kaynakları

-Dramatik Edebiyat

-Edebiyat – Sosyoloji

-Edebiyat ve Bilim

-Edebiyat Eserlerinde Kullanım

-Türk Edebiyatında Nesir

-Sözlü Edebiyatın Eserleri

-Tanzimat Dönemi Edebiyatı

-Tanzimat Dönemi Edebiyatçıları

-Yüksek Zümre Edebiyatı

gibi konu başlıkları EBA internet sitesi üzerinden araştırılabilir ve karşınıza çıkan onlarca içerik içinden interaktif etkinlik, konu anlatımları, çözümlü örnek, alıştırma, metin, harita ve oyun gibi türlerde söz konusu konular araştırılıp incelenebilir.

Örneğin; Türk Edebiyatında Nesir kavramı araştırılacak ise bu konu başlığı arama kısmına yazılmalı ve arama simgesine tıklanmalıdır. Arama sonuçları ekranda göründükten sonra kullanıcılar sol taraftaki filtrelerden kaçıncı sınıf konularına ulaşmak istediklerini ve hangi tür içerikleri görüntülemek istediklerini seçebilirler.

EBA Edebiyat Konu Anlatımı İçin TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git