EBA Eğitim Bilişim Ağı Nedir? | EBA Giriş | EBA Kurs ile Alakalı Tüm Detaylar!

EBA Eğitim Bilişim Ağı Nedir?

EBA Eğitim Bilişim Ağı Nedir?

EBA Eğitim Bilişim Ağı nedir? EBA yani uzun adı ile Eğitim Bilişim Ağı. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın alt yapılanmalarından biri olan Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce tüm öğrenci ve öğretmenlerimize yönelik oluşturulmuş sosyal nitelikli bir eğitsel elektronik içerik ağıdır. EBA Eğitim Bilişim Ağı’nın hedef kitlesi temelde eğitim öğretim çatısı altındaki tüm öğrenci ve öğretmenlerimiz olsa da, bilgiye ve eğitime ulaşmak isteyen herkesi tek bir interaktif platformda buluşturmak da önemli bir gayedir.

EBA Eğitim Bilişim Ağı, zaman ve mekan kısıtı olmadan, eğitim öğretime dair tüm yararlı ve eğitici metaryelleri isteyen her bireye ve örgün öğretime tabi olan tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin kullanımına sunan ücretsiz bir milli eğitim projesidir. Bu proje kapsamında eğitim ve öğretimi dört duvar içerisinde sınırlı tutmadan, belli bir zaman dilimi dahilinde kısıtlamadan ulaştırmak gözetilen en büyük faydadır. Ve eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmış birçok kişi için de önemli bir eğitim öğretim erişim merkezi olarak büyük önem taşımaktadır EBA Eğitim Bilişim Ağı projesi.

EBA Eğitim Bilişim Ağı, her sınıf ve seviyeye uygun önceden incelenmiş ve titizlik ile analiz edilerek web ortamına aktarılmış bilgi ve içerikleri güvenilir bilgi esas alınarak sunmaktadır. Eğitim ve teknolojideki son gelişmeler ve uygulamaları takip eden EBA Eğitim Bilişim Ağı, yenilikçi bir anlayış ile gün geçtikçe milli eğitim öğretim seferberliği adına altyapısını sağlamlaştırmaktadır.

EBA Eğitim Bilişim Ağı, öğrenciler, öğretmenler ve bilgiye ulaşmak isteyen tüm bireylere sağladığı büyük faydalar kadar veliler içinde önemli bir kontrol ve denetim uygulamasıdır. Eğitim öğretimdeki tüm öğretilen ve aktarılan teori, bilgi, deney ve materyalleri takip edebilen velilerimiz de dilerlerse bu faydalı projeye katkıda bulunma şansı da bulabilmektedirler. Toplum-Devlet ilişkisinin eğitim alanında ortak hareket etmesine zemin hazırlayan EBA Eğitim Bilişim Ağı ile geleceğe yönelik sağlam ve şeffaf bir yatırım hedeflenmektedir.

EBA Eğitim Bilişim Ağı içerisindeki tüm görsel ve yazılı e-içerikler uzman eğitmen kadrosu tarafından oluşturulduğu gibi dünyadaki önemli ve büyük eğitim firmalarına ait çeşitli içerikler ile de zengin ve evrensel bir bilgi hizmeti sunmaktadır tüm öğrenci, öğretmen ve öğrenmeye açık herkese. Adeta bir eğitim öğretim cennetine dönüşen EBA Eğitim Bilişim Ağı, öğrenci ve öğretmenlerin yaptığı proje ve bilgi birikimlerini başka öğrenci ve öğretmenler ile paylaştığı bir sosyal paylaşım merkezi, forum havuzuna dönüşmüştür.

Yakın yıllarda milli eğitim öğretim sistemimiz içerisinde teknolojik bir devrim niteliğindeki Fatih Projesi kapsamında altyapı çalışmaları tamamlanıp öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetine sunulan EBA Eğitim Bilişim Ağı, klasik öğretmen merkezli eğitim yaklaşımından öğrenci merkezli eğitim yaklaşımına geçişi de kolaylaştırmıştır. EBA Eğitim Bilişim Ağı ile bildiğimiz ezberci zihniyetten uzak, nitelikli ve evrensel literatürü eleyip araştıran, yorumlayan ve inovatif bireylerin yetiştiği bir ülke modeline büyük adımlar kazandıracaktır.

EBA Eğitim Bilişim Ağı her ne kadar T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın “verdiği” bir eğitim öğretim projesi olarak görülse de; öğretmenler tarafından “aldığı” çeşitli uygulama verileri ve çalışmalar ile bir dönüt oluşturmakta, bu dönütler ile de milli eğitim öğretim inşası sürecinde sağlam temeller atılmakta, önemli mesafeler aşılmaktadır.

EBA Eğitim Bilişim Ağı Bileşenleri

 • Haber Bileşeni: EBA Eğitim Bilişim Ağı içerisinde öğrenci ve öğretmenlerin yaptığı çalışmaları yayımladıkları haber niteliği taşıyan bölüm.
 • E-kitap Bileşeni: EBA Eğitim Bilişim Ağı bünyesinde ders kitaplarının e-kitap olarak PDF formatında indirilmesini sağlayan, yardımcı ders kitaplarının da yer aldığı bölüm.
 • Video Bileşeni: EBA Eğitim Bilişim Ağı kapsamında kişisel gelişim, meslekî eğitim, rehberlik, belgesel ve çizgi film gibi alanlarda çeşitli kurum, öğretmen ve öğrenci videolarını da barındıran eğitsel amaçlı videolar içeren bölüm.
 • Ses Bileşeni: EBA Eğitim Bilişim Ağı kapsamında sesli kitaplardan eğitici radyo programlarına, öğretici müziklerden kullanıcılara ait ses dosyalarına paylaşım yapılan alan.
 • Görsel Bileşeni: Çeşitli kurum, öğrenci ve öğretmenler tarafından çekilen EBA Eğitim Bilişim Ağı’na ilişkin fotoğrafların ve resimlerin olduğu bölüm.
 • Tartışalım Bileşeni: EBA Eğitim Bilişim Ağı bünyesinde eğitim ile ilgili çeşitli fikirleri, yapıcı eleştirileri ve güçlendirici tartışmaları içeren bölüm.
 • EBA Market: FATİH projesi kapsamındaki öğrenci ve öğretmenler ile buluşan tablet bilgisayarların uygulama yükleyebildiği merkez.
 • EBA Ders: EBA Eğitim Bilişim Ağı çerçevesinde derslerin öğrenciler ile etkileşimli şekilde ve eğitici canlandırmalar eşliğinde işlenmesini sağlayan paylaşım alanı.
 • e-Doküman: EBA Eğitim Bilişim Ağı’ndaki müfredat derslerine yönelik çeşitli özetler, evrensel araştırmalar, gerçekçi kavram haritaları, yararlı deneme sınavları gibi önemli eğitsel dökümanlara erişim yeri.
 • Yarışma: EBA Eğitim Bilişim Ağı kapsamında düzenlenen çeşitli fotoğraf, film, belgesel gibi eğitici yarışmaların toplandığı arşiv alanı.
 • İçerik Üretimi: EBA Eğitim Bilişim Ağı’na elektronik içerik üretmek için öğrenci ve öğretmenlere yönelik ayrılan, gerekli bilgilerin paylaşıldığı alan, kullanım kılavuzu.

Bütün bu özellikleri ve çalışmaları ile EBA Eğitim Bilişim Ağı; Milli eğitim sistemimizdeki ilk teknolojik eğitim projesi olan FATİH Projesinin de en temel hedefi olan “Eğitimde Fırsat Eşitliği” ilkesini sağlamaya ve güçlendirmeye devam edecektir. Eğitim öğretim sisteminin tüm paydaşlarını kapsayan ve gözeten EBA Eğitim Bilişim Ağı, sizlerin önemli katkıları ile daha da büyüyecek, günden güne güçlenecek ve sürekli gelişmeye devam edecektir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git