EBA Eğitime Nasıl Üye Olunur? | EBA Giriş | EBA Kurs ile Alakalı Tüm Detaylar!

EBA Eğitime Nasıl Üye Olunur?

EBA Eğitime Nasıl Üye Olunur?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih projesi kapsamında geliştirmiş olduğu EBA yani Eğitim Bilişim Ağı, öğrencilere dersleri konusunda destek olma amacıyla geliştirilmiş zengin içerikli bir sistemdir. Eğitim Bilişim Ağı ile öğrenciler dersleri ile ilgili sunulara, çalışma kağıtlarına, çeşitli videolara,e-Dergi ve e-Kitaplara kolaylık ile sistem üzerinden ulaşarak kullanabilirler. Eğitim Bilişim Ağı yani EBA’da yer alan içerikleri Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim firmaları hazırlarken öğretmenlerde site üzerinde yer alan çeşitli içerik geliştirme araçlarını kullanarak derslere ait içerikler üretebilirler ve bu içerikleri sistem üzerinden tüm Eğitim Bilişim Ağı kullanıcılarının yani öğretmen ve öğrencilerin erişimine sunarak onlarında bu içeriklerden yararlanmasını sağlayabilirler. Peki EBA eğitime nasıl üye olunur? EBA eğitime üye olmayı sizlere görsel ve yazılı bir şekilde anlatacağız.

EBA Eğitime Nasıl Üye Olunur?

Eğitim Bilişim Ağı(EBA) üyelik işlemini gerçekleştirmek isteyen öğretmenler için farklı, öğrenciler için farklı üyelik işlemi vardır. Öğretmenler için üyelik işlemi şu şekildedir; öncelikle bir EBA şifresi oluşturulmalıdır. EBA şifresi oluşturmak için site üzerinden giriş sekmesine tıklayınız. Giriş sekmesine tıklanıldıktan sonra aşağıda yer alan resimde de görüldüğü gibi ekranın sağ tarafında yer alan bölümün alt kısmında “MEBBİS Kullanarak Şifre Oluştur/Yenile” sekmesine tıklayınız.

eba-uyelik

Sekmeye tıkladıktan sonra EBA şifre oluşturma ekranı çıkacaktır. Bu sayfadaki giriş kodu kısmını yazınız. Alt satırda yer alan kullanıcı adı kısmına T.C. kimlik numaranızı yazın. Şifre kısmını da doldurup giriş yaptıktan sonra EBA şifre oluşturma bölümü açılacaktır.

EBA şifrenizi oluşturduktan sonra, EBA giriş ekranından giriş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Öğretmenler için EBA eğitime üyelik işlemini anlattık. Peki öğrenciler EBA eğitime nasıl üye olacaklar? Öğrencilerin üyelik işlemini gerçekleştirebilmeleri için EBA şifreye ihtiyaçları bulunmaktadır. EBA eğitim için gerekli olan şifre öğretmenler tarafından verilmektedir. Öğretmenler kendi EBA hesapları üzerinden eba.gov.tr/ogrencisifre linkine girerek şifre verilecek öğrencinin T.C. kimlik numarasını girmelidirler.

T.C. kimlik numarası girilen öğrenci için bir şifre ekrana gelir. Bu şifre öğrenciye verilerek öğrencinin EBA eğitime giriş yapması sağlanır. Öğretmen tarafından oluşturulan şifreyi alan öğrenci, üyeliğini kendisine verilen tablet bilgisayarda aktif hale getirebilmek için öncelikle tablet bilgisayarın arka kısmında üst tarafta yer alan açma düğmesine basarak tablet bilgisayarını çalıştırır. Sonrasında ise tablet bilgisayarın açılan ekranında sağ tarafta yer alan kablosuz ağlardan bir tanesini seçip internet bağlantısı sağladıktan sonra Eğitim Bilişim Ağı(EBA) üyelik bilgilerini yani T.C. kimlik numarasını ve öğretmeni tarafından kendisine verilen şifreyi tablet bilgisayarında gerekli yerlere yazıp “Aktive Et”  sekmesine tıklayarak tablet bilgisayarını aktive etmiş olur. Eğitim Bilişim Ağı’na üye olan öğrenci, üyelik bilgileri ile giriş yaptıktan sonra sistem üzerinde yer alan zengin içeriklerden faydalanabilir. Üyelik işlemi gerçekleştirmeden de bazı içeriklere erişim sağlanabilse de üyelik girişi ile birlikte Eğitim Bilişim Ağı’ndaki içeriklerden tam olarak yararlanılmış olunur. Öğretmenler de EBA üye girişi yaptıktan sonra öğrenciler gibi pek çok ders içeriklerine, ders materyallerine ulaşabilecekleri gibi ayrıca ders esnasında kendi tablet bilgisayarında yer alan EBA uygulama üzerinden yoklama yada sınav yapabilir. Ayrıca etkileşimli tahta ve öğrencilerin tablet bilgisayarları ile etkileşim sağlayarak dersin daha aktif bir şekilde işlenmesini sağlayabilir. Eğitim Bilişim Ağı için ilk defa şifre alarak üyelik işlemi gerçekleştirecek öğretmenler yada üyelik giriş işlemi yapmak isteyen öğrenciler aşağıda yer alan linke tıklayarak işlemlerini kolaylık ile gerçekleştirebilirler.

EBA Eğitime Üye Olmak İçin TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git