EBA Matematik Eğitimi | EBA Giriş | EBA Kurs ile Alakalı Tüm Detaylar!

EBA Matematik Eğitimi

EBA Matematik Eğitimi

Matematik en temelde insanca yaşamayı öğretmeyi hedefler. Yeni bilgilerin elde edilmesi ve elde edilen bilgilerin denetlenmesi için güvenilir bir araçtır. Galileo Galilei: “Tabiat matematik dilinde yazılmıştır.” derken de söylemek istediği tam anlamıyla buydu; zihnimizi ve yeteneklerimizi geliştirmek ve bilinmeyenlere dokunabilmektir matematik.

Matematik karşılaştığımız olayları ve problemleri inceleme ve araştırma yapmak suretiyle doğruyu bulmamızı sağlar. Aslında bu nokta da “Hocam bu gerçek hayatta nerede karşımıza çıkacak?” sorusuna net bir yanıt vermektedir. Matematik hayatımızın bu kadar içindeyken, akıl yürütmeyi bize öğretirken, düzenli ve sistemli olmamıza yardım ederken ve yorumlama kapasitemizi arttırırken tüm bunlar görmezden de gelinebilmektedir.

2016 yılının seçme ve yerleştirme sınavlarının istatistiklerini incelediğimizde TEOG’a katılmış 1 milyon 168 bin 48 öğrenciden sadece 20 bin 299 kişi matematik sorularının tamamına doğru yanıtı vermiştir ve bu sonuç TEOG sınavındaki diğer derslerle karşılaştırıldığında en kötü sonucun matematikte olduğu görülmektedir. YGS matematik testinde ise 40 soruda, toplam 7,89 net ortalaması görülmektedir.  LYS1 Matematik testinde 50 soruda 10,38 ortalama, geometri testinde ise 30 soruda 4,58 net ortalaması bulunmaktadır. Tüm bu çarpıcı sayısal veriler ele alındığında matematiğin temel sorusu ortaya çıkmaktadır: Matematikten korkuyor muyuz?

EBA Matematik Eğitimine Nasıl Ulaşılır?

Birçok öğrenci bir matematik sorusu karşısında ciddi bir kaygı bozukluğu yaşadığını belirtmiş ve kalp atışında ani hızlanma ile avuç içlerinde terleme yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bir çoğu öğretmenlerinden, öğrenim yöntemlerinden kaynaklanan bir korkular yaşadıklarını söylemişlerdir. Öğretmenler ise matematiğin soyut kavramlardan oluşmasından dolayı aktarma ve anlaşılma konusunda zorluklar yaşadıklarını ifade etmişlerdir.

Tüm bu durumlar ele alındığında, eğitimin teknoloji ağıyla da tanışmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı EBA (Eğitim ve Bilişim Ağı) ile öğrenci ve öğretmenleri teknoloji ile iç içe geçirmiştir. Sonucunda da EBA matematik eğitimi ortaya çıkmıştır. EBA ders ağına giriş yaparak 4. sınıftan, 10. sınıfa kadar matematik alanında öğretmenler ve öğrenciler tarafından hazırlanan binlerce içeriğe ulaşabilirsiniz. İlköğretim ve lise grupları için sol üst köşede önce sınıf sonra da ders seçimini yaparak EBA Matematik eğitimi alanında içeriklere ulaşabilirsiniz.

eba-mat-1

EBA Matematik Eğitimi ve Diğer İçerikler Bize Ne Sunmaktadır?

Siteye giriş yaptığınızda sayfanın sol köşesinde bulunan filtreleme sayesinde tercih ettiğiniz sınıfa ve derse ulaşabilirsiniz. Uygun ders ve sınıf seçimini yaptıktan sonra sol alt köşede bulunan “İçerik Türleri” bölümünden uygulamak istediğiniz öğrenme içeriğini seçebilirsiniz. Bunlar: İnteraktif Etkinlik, Konu Anlatımları, Çözümlü Örnek, Alıştırma, Metin, Harita ve Oyun olmak üzere 7 ana başlık altında toplanmıştır. İnteraktif eğitim ağında öğretmenlerin öğrencileri ile keyifli bir bilgi alışverişi yapabileceği teknikler bulunmaktadır. Konu anlatımları ise konuyla ilgili genel veya özel bilgiler vermekte, sistematik bir bilgi kaynağı sunmaktadır. Açıklanan kavramlar ve canlandırmalarla hem öğrenciler için bir kaynak oluşturmakta hem de öğretmenler için bir arşiv oluşmaktadır. Çözümlü örnek ve alıştırma alanında konuyla ilgili, okul ve yerleştirme sınavlarında yardımcı olmak üzere online bir soru kaynağı oluşmaktadır. Metin bölümünde ise konuyla ilgili detaylı açıklamalar bulunabilmekte ve metinsel bir arşiv oluşmaktadır. Harita ile ise imaja yönelik bir öğrenme hedeflenmiş, görsel metaryeller ile öğrenciler üzerinde zihinsel şekillenme ile öğrenmedeki güçlükler aşılmak istenmiştir. Oyun kısmında da belirlenen sınıf ve ders doğrultusunda öğrenimi kolaylaştıran, hem öğrenciler hem de öğretmenler için keyifli hale getirecek egzersizler bulunmaktadır.

eba-mat-2

Öğrenciler veya öğretmenler tarafından uygun sınıf, ders ve içerik tekniği seçildikten ve doğru bir filtreleme yapıldıktan sonra, aşağıda gördüğünüz giriş sayfası karşınıza çıkmaktadır. Bir sonraki aşama ise sisteme kurumunuzdan veya öğretmeninizden öğrendiğiniz EBA şifreniz ve TC. kimlik numaranız ile giriş yapmaktır.

eba-uyelik

Bu şekilde giriş yapan kullanıcılar EBA matematik eğitimine kolayca erişim sağlayabilmektedirler.

EBA Matematik Eğitimi İçin TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git