EBA Puan Hesaplama | EBA Giriş | EBA Kurs ile Alakalı Tüm Detaylar!

EBA Puan Hesaplama

EBA Puan Hesaplama

Türkiye’nin en büyük eğitim platformu olan EBA yani Eğitim Bilişim Ağı, öğrencilere zengin bir içerik hazırlamıştır. Eğitim Bilişim Ağı hazırladığı içerikte ders videoları, sesli konu anlatımları, proje ödevleri örnekleri, ders sunuları, zeka oyunları gibi farklı alanlarda da öğrencilerin kendilerini geliştirebileceği kaynakları sisteme eklemiştir.

Öğrenciler Eğitim Bilişim Ağı üzerinden istedikleri içeriğe rahatlıkla erişebilir. EBA’nın içeriğine erişmek isteyen öğrencilerin yapması gereken sadece EBA’ya giriş yapmak olacaktır. EBA’ya giriş yapmak için ise öğretmenlerinden veya kurumlarından EBA giriş şifrelerini temin etmeleri gerekmektedir.

Eğitim Bilişim Ağı’nın zengin içeriğinden bahsettik. Eğitim Bilişim Ağı bünyesinde TEOG sınav sonuçları yayınlanmaktadır. Aynı zamanda sınav soruları ve çözümleri EBA üzerinden açıklanır. EBA üzerinden sınav sonuçları açıklandığı gibi bir de EBA puan hesaplama bölümü vardır. TEOG sınavlarına giren öğrenciler EBA üzerinden soruları kontrol ederek EBA puan hesaplaması yapabilir.

EBA Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Her iki dönemde de öğrenciler merkezi ortak sınavlara girmektedir. Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, İngilizce ve Din Kültürü olmak üzere toplamda 6 dersten merkezi ortak sınava giren öğrenciler birinci dönem 6 ve ikinci dönem de 6 olmak üzere toplam 12 sınava girmiş olur. Öğrencilerin girdiği TEOG sınavlarında her sınavda 20 soru sorulmaktadır. Her soru 5 puandır. Öğrencilerin sınav notları yazılılarda olduğu gibi 100 üzerinden değerlendirmeye alınmaktadır. Her iki dönem için de ayrı ayrı ağırlıklandırılmış TEOG ortak sınav puanı hesaplanmaktadır. EBA puan hesaplama yapılırken, ağırlık katsayıları ile çarpılıp 700 puan üzerinden ağırlıklandırılmış TEOG sınav puanı elde edilmeye çalışılır.

Eğitim Bilişim Ağı üzerinden TEOG sınavları için EBA puan hesaplaması yapmak oldukça basittir. Yapılan iki sınavın aritmetik ortalaması alınırken ağırlıklandırılmış TEOG ortak sınav puanı elde edilir. Ağırlıklandırılmış TEOG ortak sınav puanı = (1.dönem TEOG OSP+2. dönem TEOG OSP) / 2  şeklinde hesaplanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden açıklanan TEOG sınav soruları aynı zamanda öğretmenlerin soruları videolu bir şekilde anlatımıyla tek tek çözülmektedir. Öğrenciler için oldukça yararlı olabilecek ayrıntılı çözümlere Eğitim Bilişim Ağı üzerinden erişme imkanı bulabilirsiniz.

EBA puan hesaplama ile ilgili verdiğimiz bilgiler doğrultusunda TEOG sınav puanı hesaplama işlemini yapabilirsiniz.Etiketler:

EBA Puan Hesaplama Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. furkan dedi ki:

    ah bir girebilsem

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git