EBA Tarih Eğitimi | EBA Giriş | EBA Kurs ile Alakalı Tüm Detaylar!

EBA Tarih Eğitimi

EBA Tarih Eğitimi

Bugün neden ve nasıl yaşadığımızı öğrenmenin en temel yolu tarih öğrenmektir. “Tarih ne güzel bir aynadır.” demiş Mustafa Kemal Atatürk, “Bugünkü uyanışı düne, geçmişe borçluyuz.” diye eklemiş sözlerine. Dünümüzü, bugünümüzü ve yarınımızı borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk’e kulak kabartmalıyız. Varlığımızı ve toplumuzu sürdürebilmek için geçmişimizi öğrenmek zorundayız.

Değişen dünyanın gün geçtikçe teknolojiye dönmesinin ardından kendi eğitim ve öğretim sistemimizi de bu yöne çevirmeli ve duvarlara yaşayışlarını resmeden tarih öncesi insanlardan, atom bombasının yok ettiği insanlığa kadar değişen dünyaya ayak uydurarak ders çıkartmalıyız.

Günümüz eğitim sisteminin son sonuçlarına göre 2016 TEOG sınavına giren 1 milyon 168 bin 48 öğrenciden sadece 21 bin 81 öğrenci T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testinin tüm sorularına doğru yanıt vermiştir. Ayrıca 2016 YGS istatistiklerine göre ise 40 soruluk Sosyal Bilgiler testinin net ortalaması ise 10,752’ dir. Tüm bu sayısal veriler dikkate alındığında farklı eğitim ve öğretim tekniklerine açık olmamız gerektiğini görmekteyiz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan EBA (Eğitim ve Bilişim Ağı) bu açıklığa çözüm olmak için geliştirilmiştir. Öğrencilerin birçok farklı teknikle hazırlanmış zengin bir içeriğe erişimi ve öğretmenler arasındaki bilgi aktarım ve iletişim ağı ile eğitimde farklı bir kapı açılmıştır, denilebilir. Bu yazımızda da EBA tarih eğitimi nedir ve EBA tarih eğitimine nasıl ulaşılır, bu konuları anlatacağız.

EBA Tarih Eğitimine Nasıl Ulaşılır?

Sosyal bilimlerin önemini vurgulamanın ötesinde EBA’nın buna nasıl katkı sağladığını belirtmek gerekirse; EBA ders ağına giriş yaparak 4. sınıftan, 10. sınıfa kadar tarih alanında öğretmenler ve öğrenciler tarafından hazırlanan binlerce içeriğe ulaşabilirsiniz. İlköğretim ve lise grupları için Sosyal Bilgiler, Tarih ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alanlarında ayrı başlıklar bulabilirsiniz.
eba-ders

EBA Tarih Eğitimi ve Diğer İçerikler Bize Ne Sunmaktadır?

Siteye giriş yaptığınızda sayfanın sol köşesinde bulunan filtreleme sayesinde tercih ettiğiniz sınıfa ve derse ulaşabilirsiniz. Uygun ders ve sınıf seçimini yaptıktan sonra sol alt köşede bulunan “İçerik Türleri” bölümünden uygulamak istediğiniz öğrenme içeriğini seçebilirsiniz. Bunlar: İnteraktif Etkinlik, Konu Anlatımları, Çözümlü Örnek, Alıştırma, Metin, Harita ve Oyun olmak üzere 7 ana başlık altında toplanmıştır. İnteraktif eğitim ağında öğretmenlerin öğrencileri ile keyifli bir bilgi alışverişi yapabileceği teknikler bulunmaktadır. Konu anlatımları ise konuyla ilgili genel veya özel bilgiler vermekte, sistematik bir bilgi kaynağı sunmaktadır. Açıklanan kavramlar ve canlandırmalarla hem öğrenciler için bir kaynak oluşturmakta hem de öğretmenler için bir arşiv oluşmaktadır. Çözümlü örnek ve alıştırma alanında konuyla ilgili, okul ve yerleştirme sınavlarında yardımcı olmak üzere online bir soru kaynağı oluşmaktadır. Metin bölümünde ise konuyla ilgili detaylı açıklamalar bulunabilmekte ve metinsel bir arşiv oluşmaktadır. Harita ile ise tarihsel ve coğrafi haritalar ile imaja yönelik bir öğrenme hedeflenmiş, görsel metaryeller ile öğrenciler üzerinde zihinsel şekillenme ile öğrenmedeki güçlükler aşılmak istenmiştir. Oyun kısmında da belirlenen sınıf ve ders doğrultusunda öğrenimi kolaylaştıran, hem öğrenciler hem de öğretmenler için keyifli hale getirecek egzersizler bulunmaktadır.

eba-icerik-turleri

Öğrenciler veya öğretmenler tarafından uygun sınıf, ders ve içerik tekniği seçildikten ve doğru bir filtreleme yapıldıktan sonra, aşağıda gördüğünüz giriş sayfası karşınıza çıkmaktadır. Bir sonraki aşama ise sisteme kurumunuzdan veya öğretmeninizden öğrendiğiniz EBA şifreniz ve TC. kimlik numaranız ile giriş yapmaktır.

eba-uyelik

Bu şekilde giriş yapan kullanıcılar EBA tarih eğitimine kolayca erişim sağlayabilmektedirler.

EBA Tarih Eğitimi İçin TIKLAYINIZ!Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git